Co je molekulární vodík?
Při zkoumání léčivé vody v Nordenau bylo objeveno, že tato léčivá voda je nasycena molekulami vodíku H2. Od tohoto zjištění je molekula H2 předmětem výzkumů a studií. Byl prokázán příznivý účinek při více jak 150 nemocech!
Nenápadný vodík je na prvním místě periodické tabulky prvků. Je to nejlehčí, nejmenší a nejjednodušší prvek, který se skládá jen z jednoho elektronu a protonu. Je bezbarvý, bez chuti a zápachu. Dokáže toho ale mnoho.
H2 má antioxidační a protizánětlivé účinky
Podporuje metabolismus glukózy, stimuluje energetický metabolismus, a proto je velmi účinný při sportovním výkonu a následné regeneraci. H2 také chrání před poraněními mozku a kognitivními poruchami, a proto pomáhá chránit mozek před stárnutím.
Daří se mu to proto, že je nejmenší a nejlehčí prvek. Dostane se do každé buňky a do každého orgánu v těle. V důsledku své malé velikosti a toho, že je vysoce rozpustný v tucích, se lehce dostane do mitochondrií a jiných subbuněčných komponentů. Všichni víme, že kyslík potřebujeme na to, abychom přežili, ale jen málo z nás ví, že právě vodík je základním palivem pro tělo. Mitochondrie jsou elektrárnami našich buněk. V mitochondriích kyslík spaluje vodík a uvolňuje se tak energie, která pohání naše tělo!
Vodík jako hlavní antioxidant
Většina přelomových výzkumů se zaměřila na schopnost H2 působit jako antioxidant. H2 má totiž jedinečnou a silnou schopnost selektivně neutralizovat poškozující reaktivní molekuly kyslíku (volné radikály), které jsou pro buňky toxické. Přitom biologicky užitečné radikály ponechává bez reakce. Tímto H2 chrání DNA, RNA a buněčné proteiny před oxidačním stresem. To vedlo některé výzkumníky k tomu, že ho nazývají hlavním antioxidantem. Výzkumy také ukazují, že H2 zároveň podporuje účinek antioxidačních enzymů v těle, jako jsou glutation peroxidáza, superoxid dismutáza, kataláza a proteiny, které chrání buňky.
A to není vše!
Výzkum zároveň odhalil, že H2 může měnit signalizaci buněk, metabolismus buněk a expresi genů. To vede k protizánětlivým účinkům, antialergickým účinkům a antiapoptotickým účinkům (proti odumírání buněk).